MUTLU
MÜŞTERİ

ORİJİNAL
ÜRÜN

HIZLI
TESLİMAT

ÜCRETSİZ
KARGO
lensoptik

Görme Kusuru İçin En Konforlu Çözüm Olan Kontakt Lens'e Genel Bakış

Kontakt Lens ve Kontakt Lens Çeşitleri:

Kontak lens, görme bozukluklarının giderilmesi, kozmetik bir ürün olarak gözün renginin değiştirilmesi veya kornea hastalıklarının giderilmesinde kullanılan bir üründür.

Kontakt lensler, 1800’lerde icat edilmesine karşın, bugüne kadar birçok kez değişikliğe uğramış ve sonra da belli bir üretim çizgisinden sonra dünyanın birçok ülkesinde yaygınlaşmaya başlamıştır.

Kontakt lens tercih edilmeden önce muhakkak doktor muayenesinden geçmek gerekmektedir. Çünkü aksi takdirde tercih edilen kontakt lens, göz ile uyum sağlamayabilmekte ve böylelikle gözde kuruma, yanma, batma gibi şikâyetler söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla göz özellikleri tamamen öğrenildikten sonra kontakt lens almak en doğrusu olacaktır. Lens tipi, derecesi, taban eğrisi, çapı gibi kriterler, böylelikle en doğru şekilde seçilmiş olacaktır.

Kontakt lens çeşitlerine gelince, dünyada birçok lens çeşidi üretilmekte ve kullanılmaktadır. Ancak elbette tüm kontakt lens çeşitlerinin üretim ve kullanım seviyesi aynı değildir. Bazı lens çeşitleri çok daha fazla kullanılmakta, bazı lens çeşitleri ise talep olmaması ile birlikte pek fazla üretilmemekte ve kullanılmamaktadır.

Ancak yukarıda da ifade ettiğimiz gibi hangi lens çeşidini kullanılacağı konusunda muhakkak bir göz doktorundan tavsiye alınmalıdır.

Bu lens çeşitlerine bakacak olursak bunlardan bir tanesi aylık lenslerdir. Kullanım ömrünün bir ay olduğu, ancak diğer yandan her akşam çıkarılarak gözlerin dinlendirilmesi, lenslerin hijyenize edilmesi gereken lens çeşididir. Bir ay boyunca gözde kalabilen kontakt lensler üretilmiş olsa da bu lenslerin kullanımında haftada bir gece de olsa gözlerden çıkarılarak gözlerin dinlendirilmesi ve lenslerin temizlenmesi gerekmektedir.

Bir başka lens çeşidi de yıllık lenslerdir. Bu lensler de bir yıl gibi uzun vadeli bir kullanım ömrüne sahiptir. Yıllık lensler, uzun süre boyunca gözde kalmamalı, tıpkı aylık lenslerde olduğu gibi, geceleri uyumadan önce gözden çıkarılarak gözlerin dinlenmesi, hava alması ve lenslerin temizlenmesi sağlanmasıdır.

Kullanım sürelerine kontakt lens çeşitleri göz önünde bulundurulduğunda bunlardan biri de günlük lenslerdir. Aylık ve yıllık lenslerden daha sonra üretilmeye başlayan günlük lensler, kullanım açısından hem daha konforlu hem de daha sağlıklıdır. Çünkü günlük lensler tek sefer kullanılır ve o gün bittikten sonra çıkarılarak çöpe atılır.

Bir başka lens çeşidi de toric lensler. Bu lensler de gözlerinde astigmat olan kişiler için üretilmiştir. Kullanıldığında, astigmatın sebep olduğu bulanık görme sorununu ortadan kaldırır.

Multifical kontakt lens de yine 40 yaş üzeri kişilerce talep gören bir lens çeşididir. Bu lensler de hem uzağı hem de yakını görme problemi olan kişilerin görüş netliğini sağlamaktadır. Multifical kontakt lensler, yumuşak lens grubuna dâhildir.

Kontakt lens çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerden biri de renkli lenslerdir. Renkli lensler, hem göz rengini değiştirmek için kozmetik bir ürün olarak, hem de aynı zamanda göz bozukluğunu gidermek için bir sağlık ürünü olarak da kullanılmaktadır. Her markanın renk kartelası kendine göre değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla farklı markaların farkı renkleri göz önünde bulundurulduğunda ortaya onlarca farklı lens rengi çıkmaktadır.

Bir başka lens çeşidi de custom effect lensleri. Bu lensler, doğal, günlük kullanılan kontakt lensler arasında değildir. Sıra dışı renklerde üretilen ve çok dikkat çekici modelleri bulunan custom effect lensleri, daha çok eğlence amaçlı olarak kullanılmaktadır.

 

Lens Fiyatları:

Lens Fiyatları lensin özelliklerine ve markasına göre değişkenlik göstermektedir. Kontakt lenslerin yapımı, farklı markalarda benzer bir süreç ile gerçekleşmektedir. Lens fiyatları genel olarak 50 TL’den başlayıp özellik ve yapısına göre 1500 TL’ye kadar artabilmektedir. Lens fiyatları konusunda seçim yapılacağı zaman fiyatın uygunluğundan ziyade gözün özelliklerine uygun olan kontakt lens tercih edilmelidir.

 

Ucuz Lens:

Lens fiyatları her ne kadar markalarına, özelliklerine ve satış lokasyonuna göre değişiklik gösteriyor olsa da lens satış fiyatları arasında çok büyük farklar bulunmuyor.Böylelikle lens kullanıcıları, sadece görüş netliği için değil, aynı zamanda göz rengini değiştiren kozmetik bir aksesuar olarak da kontakt lens satın almaya başladılar.

Bu durum da kontakt lens üreticileri ile lens satış merkezleri renkli lens kampanyaları da düzenlemeye başladı. Bu da elbette renkli lens satışında etkili olmaya başladı.

Ucuz lens ve kaliteli lens arayanların ilk adresi de Lens Optik olmaya başladı. Çünkü lens fiyatları gözden geçirildiğinde görüldü ki en ucuz lens, Lens Optik’te.

Ucuz lens bulmak elbette kolay değil. Ancak ucuz lens bulmak için de www.lensoptik.com.tr sitesini takip etmek yeterli olacaktır.

 

Online Lens Al:

Online lens almak artık son zamanlarda çok daha kolay bir hale geldi. Yapmanız gereke tek şey, www.lensoptik.com.tr itesine girip buradan istediğiniz kontakt lensi seçerek güvenli ve rahat bir şekilde alışverişinizi yapmak. Online lens almak hem siz lens kullanıcılarını yormaz hem de evinden dahi çıkmadan mağazalara oranla çok daha geniş bir alternatif ile lens alışverişi yapma imkânı sağlar.

 

Renkli Lens ve Şeffaf Lensler:

Uzun yıllardan bu yana kullanılan en önemli sağlık ve kozmetik ürünlerinden biri olan lensler, üretim şekillerine göre oldukça fazla farklılıklar göstermektedir. Üretim aşamasında çok hassas ve detaylı işlemlerden geçen kontakt lensler, geçirgenlik dereceleri, hareli – haresiz, kullanım süreleri ve renklerine göre birçok farklı varyasyonlar göstermektedir. Bu nüanslardan bir tanesi de renkli lenslerdir.

Renkli lens, şeffaf renklere göre özel bir teknikle üretilmektedir. Hedeflenen renge ve niteliğe göre farklı işlemlerden geçmektedir. Sektörde, çok farklı renkli lens markaları faaliyet göstermektedir.  Her renkli lens markasının kendisine özel bir üretim tekniği ve renk kartelâsı bulunmaktadır.

Örneğin Solotica markası, Natural Colors, Hidrocor, Solflex Color Hype, Hidrocharme gibi renkli lens serileri ile ciddi bir renkli lens ürün gamına sahiptir. Bunun yanı sıra Reinbow, Desio, Acuvue, Tanita Tikaram, Air Optix, Adore, Freshlook gibi birçok farklı renkli lens markaları bulunmaktadır.
Ancak diğer yandan en iyi lens markaları sorulduğunda, her markanın kullanıcısı, kendi markasını beğendiğini ifade etmesi de beklenen bir cevap olacaktır.

Cristal, esmeralda, mel, ocre, quartzo, topazio, hazel, honey, safir, ambar, azul, verde gibi onlarca renkli lens seçeneği bulunmaktadır. Kullanıcılar, kendi göz renkleriyle uyumlu renkli lensler seçebilecekleri gibi, bambaşka bakışlara sahip olmak için de birbirinden büyüleyici renklerde lensler de tercih edebilirler.

 

Lens Nasıl Takılır?

Doktorunuza muayene oldunuz, kontakt lensi yazdırdınız ve sipariş verip aldınız. Sıra geldi kontakt lensi takmaya…

Öncelikle ilk yapmanız gereken ellerinizi güzelce sabunla yıkayın, köpüğü tamamen gidene kadar durulayın ve temiz bir şekilde kurulayın. Sonra, solüsyonun içindeki lensi işaret parmağınızla alın, avucunuzun içinde herhangi bir kusuru olmadığından emin olduktan sonra işaret parmağınızın ucuna alın. Ardından lens olan elinizle gözünüzün alt kapağını, diğer elinizle de üst kapağını açın ve yavaşça lensin gözlerinize temas etmesini sağlayın. Diğer andan lensinizi ters takmadığınızdan emin olmalısınız. Kontakt lensiniz gözlerinize iyice yapıştıktan sonra gözlerinizi kapatabilirsiniz. Lensinizi gayet kolay ve sağlıklı bir şekilde taktınız.

 

Numaralı Lens ve Numarasız Lens:

Kontakt lensler, her ne kadar yaklaşık bir asırlık bir mazisi olsa da artık günümüzde çok daha fazla kullanılmaya başlandı. Çünkü hem kullanış konforu, hem istendiği zaman (şeffaf renkler) belli bile olmaması hem de gözlük gibi birçok yerde unutulma probleminin ortadan kalkması, kontakt lensi daha da tercih edilir kılıyor.

Genel olarak kullanım şekillerine göre incelediğimizde numaralı lensler ve numarasız lensler olmak üzere iki ana lens çeşidi karşımıza çıkacaktır.
Numaralı lensler, gözlerin görme kusurlarını gidermek için kullanılmaktadır. Uzağı görememe, yakını görememe, bulanık görme ya da renk körlüğü gibi sorunlarda numaralı lensler ve benzer özellikteki lensler kullanılmaktadır.

Numaralı lensler, daha çok bir sağlık sorununu giderdiği için daha iyi görebilme adına bir tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Numarasız lensler ise, çoğunlukla renkli modelleri tercih edilmekte ve göz rengi değiştirmek amacıyla kullanıldığı için daha çok bir kozmetik ürünü olduğu söylenebilir.

Numarasız lensler, kozmetik olarak kullanılmasının yanı sıra custom effect gibi çok farklı ürünler, eğlence amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

Benzer Blog Yazıları

Lens ile havuza neden girilmez

“KONTAKT LENSLE HAVUZA GİRMEYİN”    Kontakt lens kullanıcılarının havuzlara kesinlikle lensleriyle beraber girmemesi gerekir....

Lenslerin takılması ve çıkartılması

KONTAKT LENS NASIL TAKILIR : Lensleriniz birbirinden farklı diyoptri değerlerinde ise herhangi bir karışıklığı önlemek için önce s...

Kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  El hijyenine özellikle dikkat ediniz. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olmalıdır.Lensleriniz her çıkarışta k...

Yandex.Metrica