MUTLU
MÜŞTERİ

ORİJİNAL
ÜRÜN

HIZLI
TESLİMAT

ÜCRETSİZ
KARGO
lensoptik

Şaşılık

ŞAŞILIK :
 
Şaşılık ya da göz kayması,gözlerin birbirine paralelliğinin bozulduğu ve gözlerin düz bakış pozisyonunu kaybettiği, farklı yönlere doğru bakması durumudur . Normal durumda gözler aynı noktaya bakarlar. Bunun sayesinde beyin iki görüntüyü birleştirerek üç boyutlu görüntü oluşturabilmektedir. Şaşılık ise gözlerin yanlış pozisyonda bulunup farklı noktalara doğru baktığı bir durumdur. Bir göz farklı yöne baktığı zaman beyine farklı iki görüntü gönderilir . Bu durumda beyin yanlış yöne bakan gözden gelen görüntüyü yok sayar ve sadece karşıya bakan gözün ilettiği görüntüyü kabul eder . Şaşılıkta Gözlerden biri düz bakarken diğerinde içe , dışa , yukarı ya da aşağı kayma durumu söz konusudur . Kayma sürekli olabileceği gibi zaman zaman da ortaya çıkabilir .
 
 
ŞAŞILIĞIN NEDENLERİ :
 
Şaşılık çocuklarda ve erişkinlerde farklıdır ve tek bir nedeni yoktur . Çocuklarda ve erişkinlerde farklıdır. Hamileliğin geçiş süreci , doğumun problemli olup olmadığı, çocuğun gelişim süreci , geçirdiği hastalıklar şaşılık için birer risk faktörü oluşturabilmektedir . Genetik faktörler de rolü bulunmaktadır . Ailede şaşılık veya göz tembelliği varsa çocukta şaşılık görülme riski artar. Bir çok şaşı çocukta şaşılık ve göz tembelliği birlikte görülür. Ateşli bir hastalık, kaza gibi nedenler de şaşılığın ortaya çıkmasını tetikler. Bazılarında şaşılık göz kaslarının birinde veya birkaçında felç nedeniyle olabilir. Bu şekilde oluşan şaşılıklarda tedavi felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Çocuklarda göz tembelliği, büyük yaş grubunda ise çift görmeye neden olabileceği için mutlaka tedavisi gereklidir. Sinirlerde meydana gelen bir bozukluk, kasların yapısında ortaya çıkan problemler , gözlerde meydana gelen travma , katarakt gibi rahatsızlıklar da şaşılığa yol açabilir ve bu rahatsızlıklar sonucu gözlerin paralelliği bozulur. Ayrıca göz kaslarını kontrol eden merkezler beyinde bulunduğundan, beyni etkileyen hidrosefali gibi bozukluklarda da şaşılığa yol açabilmektedir.Sonradan aniden ortaya çıkan şaşılıklar travma,hipertansiyon veya şeker hastalığına bağlı olabilir. Bebeklik ve çocukluk döneminde olan şaşılıkların bir kısmı yalancı kaymalardır. Yalancı kayma burun kökünün genişliğine bağlı olabilen yanıltıcı bir görüntü olabilir.
 
ŞAŞILIĞIN BELİRTİLERİ :
 
Şaşılıkta görülen en tipik belirti bir gözde meydana gelen kaymadır. Yani gözlerin ikisi de bir noktaya odaklanamamaktadır. Kayma parlak bir gün ışığında ortaya çıkabilir , okuma sırasında bir gözü kapama şaşılıkta görülen belirtilerdir.Bazı çocuklarda gözlerini düzgün tutabilmek için kendisine bir baş pozisyonu geliştirdiği gözlenir.Yorgunluk ve baş ağrısı şikayetleri bulunur , erişkinlerde gelişen şaşılıkta ise çift görme şikayeti bulunmaktadır .
 
ŞAŞILIK TEDAVİSİ :
 
Göz uzmanı tarafından yapılan muayene sonucunda hasta için uygun tedavi yöntemi tercih edilir . Tedavi seçenekleri arasında kapama , gözlük , ameliyat ve botox tedavisi yer almaktadır .Gözlükle düzelmeyen durumlarda şaşılık ameliyatı yapılır . Bazı özel durumlarda botox uygulanır. Şaşılık tedavisinde ameliyat hastalar için güvenli bir seçenektir ve birçok şaşılık tipinde çok iyi sonuç verir . Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve göz kasları ameliyatla belirgin hale getirilir ve gözün küresi çıkarılmadan bu kasların göze yapışma yerleri değiştirilir .. Ameliyattan sonra görmede herhangi bir değişiklik olmayacağı gibi, sıklıkla gözlük kullanımına devam edilir.

Benzer Blog Yazıları

Lens ile havuza neden girilmez

“KONTAKT LENSLE HAVUZA GİRMEYİN”    Kontakt lens kullanıcılarının havuzlara kesinlikle lensleriyle beraber girmemesi gerekir....

Lenslerin takılması ve çıkartılması

KONTAKT LENS NASIL TAKILIR : Lensleriniz birbirinden farklı diyoptri değerlerinde ise herhangi bir karışıklığı önlemek için önce s...

Kontakt lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

  El hijyenine özellikle dikkat ediniz. Tırnaklarınız temiz ve düzgün kesilmiş olmalıdır.Lensleriniz her çıkarışta k...

Yandex.Metrica